تعداد زیادی از کاربران ، خصوصا" افرادیکه مسافرت های متعدد تجاری و یا علمی را انجام می دهند ، از کامپیوترهای Laptop استفاده می نمایند . استفاده از این نوع کامپیوترها ، به دلیل کوچک بودن و حمل آسان به امری متداول تبدیل شده است . با توجه به گسترش استفاده ازکامپیوترهای فوق ، سارقین نیز بر روی این موضوع سرمایه گذاری کرده و  برنامه ریزی لازم در خصوص سرقت آنان را  انجام می دهند. ( اهدافی جالب ، جذاب و چند منظوره !) . تمامی استفاده کنندگان کامپیوترهای Laptop ، می بایست دقت لازم در خصوص حفاظت از ماشین و اطلاعات موجود بر روی آن را داشته باشند .

تهدیدات
صرفا" خود شما می توانید تشخیص دهید که با سرقت کامپیوتر ، چه چیزی در معرض تهدید قرار خواهد گرفت . اولین موضوع نگران کننده ، سرقت خود کامپیوتر است و در صورتی که سارق کامپیوتر ، قادر  به دستیابی اطلاعات موجود بر روی کامپیوتر گردد ، تمامی اطلاعات در معرض تهدید قرار خواهند گرفت.افراد غیر مجاز، نمی بایست به  اطلاعات مهم سازمانها  و یا اطلاعات حساس مشتریان دستیابی پیدا نمایند . احتمالا" اخبار متعددی در خصوص  نگرانی و هراس سازمان هائی  را شنیده اید که برخی از کامپیوترهای Laptop آنان گم و یا به سرقت رفته است . علت اصلی این همه نگرانی به وجود اطلاعات حساس و مهم بر روی اینگونه از کامپیوترها برمی گردد. حتی اگر بر روی آنان، اطلاعات حساس سازمانی وجود نداشته باشد ، سایر اطلاعات موجود در معرض تهدید خواهند بود . اطلاعاتی نظیر : قرار ملاقات ها ، رمزهای عبور ، آدرس های Email و سایر اطلاعات مرتبط .

توصیه هائی به منظور حفاظت کامپیوترهای Laptop

  •  حفاظت از کامپیوتر با استفاده از رمز عبور . پیشنهاد می گردد به منظور استفاده از کامپیوتر و Log in نمودن به آن از یک رمز عبور استفاده شود ( نحوه انتخاب و حافظت از رمزهای عبور ) .

  • نگهداری کامپیوتر در تمامی مدت نزد  خود : در زمان مسافرت ، کامپیوتر Laptop  را نزد خود نگهداری نمائید . در اغلب موارد ، سارقین به دنبال فرصت های مناسبی می باشند که بتوانند به اهداف خود نائل گردند ( بررسی اطاق های هتل به منظور دسترسی به کامپیوترهای بی مراقب ) . در صورتی که قصد شرکت در یک همایش و یا نمایشگاه بازرگانی را دارید ، لازم است به این موضوع دقت شود که این نوع مکان ها شرایط مناسب و مطلوبی را برای سارقین فراهم می نمایند . 

  • کم اهمیت جلوه دادن داشتن یک کامپیوتر Laptop . ضرورتی ندارد که تبلیغ داشتن کامپیوتر Laptop خود را برای سارقین انجام دهید ! سعی نمائید در مکان های عمومی از کامپیوترهای Laptop استفاده نکرده و برای جابجائی آنان از کیف های سنتی استفاده نگردد .

  • استفاده از یک قفل و یا دزدگیر  : تعداد زیادی از شرکت ها، قفل ها و یا دزدگیرهائی را ارائه نموده اند که می توان با تهیه آنان ، حفاظت کامپیوتر Laptop خود را افزایش داد . در صورتی که شما اغلب مسافرت می نمائید و یا در مکان های شلوغ مشغول به کار هستید ، می توانید از تجهیزات فوق به منظور ایمن سازی کامپیوتر Laptop خود استفاده نمائید . 

  • گرفتن backup  از فایل های موجود بر روی کامپیوتر . به منظور پیشگیری در خصوص از دست دادن اطلاعات ، پیشنهاد می گردد از اطلاعات مهم موجود بر روی کامپیوتر، Backup گرفته شده و آنان را در یک مکان جداگانه ذخیره نمائید ( چند عادت خوب امنیتی ) . در چنین مواردی نه تنها شما قادر به دستیابی اطلاعات خواهید بود ، بلکه در صورت سرقت کامپیوتر ، امکان بررسی این موضوع که چه اطلاعاتی در معرض تهدید می باشند نیز وجود خواهد داشت .

اقدامات لازم در صورت سرقت کامپیوتر
در صورتی که کامپیوتر laptop شما سرقت شده است ، می بایست در اسرع وقت موضوع را به اطلاع سازمان های ذیربط قانونی رسانده تا آنان مراحل و اقدامات لازم را انجام دهند . در صورتی که بر روی کامپیوتر ، اطلاعات حساس سازمانی و یا اطلاعات مربوط به مشتریان وجود داشته است ، می بایست بلافاصله موضوع را به اطلاع افراد مسئول در سازمان خود رسانده تا آنان سریعا" اقدامات لازم را انجام دهند .